Категорії розділу
Увага!
Реклама
Опитування
Який предмет Вам більше подобається викладати?
Всього відповідей: 970
Міні-чат
200

Каталог статей

Головна » Статті » Атестація » Матеріали з самоосвіти

Види позакласної роботи з математики.

Цікава математика в хвилини відпочинку і на групових заняттях після уроків.

      Давно встановлено, що  окремі завдання з цікавої математики – математичні ігри можуть завдавати дітям також задоволення, так само служити засобом розумового відпочинку, як і елементи цікавого матеріалу, пов’язані зі спортом, літературою та іншими областями науки, мистецтва.  Потрібно тільки вміло підбирати математичні завдання, щоб вони викликали інтерес у молодших учнів, або викликати інтерес до математики – це головна мета , до якої ми прямуємо в зв’язку з задачею підвищеного рівня процесу навчання математики. Для розв’язку цієї задачі корисно використовувати хвилини цікавої математики. З них звичайно зароджується інтерес до позакласних занять з математики, бажання брати участь в крукових роботах, в випусках газет і в інших  видах робіт по математиці.

     Проводити ці хвилини можна в окремих моментах під час  прогулянок з групою учнів, хвилини відпочинку під час екскурсії на природу та ін.

Так як, мова йде про хвилини цікавої математики,

то для збудження і підтримання інтересу до завдань

 останні повинні задовольняти наступні умови:

1.     Бути не схожими на звичайні математичні завдання, запропоновані на уроках;

2.     Смисл завдань повинен бути зрозумілим дітям;

3.     Рішення завдань повинно бути доступним кожному з присутніх учнів;

4.     Відповіді повинні отримуватись швидко, якщо необхідні обчислення, то вони повинні виконуватися тільки усно.

      Хвилини цікавої математики проводяться епізодично. Вони можуть плануватися вчителем в зв’язку з поставленою метою, наприклад, викликати в дітей інтерес до організації математичного кружка, до випуску газети, тощо. Приведемо подібні запитання, задачі, завдання, які можна запропонувати молодшим учням в відповідні періоди їх навчання.

     Діти люблять незвичайні задачі в віршах. Тому в звичну для цього хвилину вчитель може почати бесіду так: "Діти, ви знаєте вірш С.Я.Маршака "Багаж”?

       Звичайно серед дітей знайдуться такі, які знають його напам’ять. Після цього запропонувати прочитати його хором. А потім сказати: ”Тепер послухайте задачу:

Дама здавала в багаж;

Диван, чемодан, саквояж,

Картинку, корзинку, картонку

І маленьку собачонку.

.............................................

Але тільки пролунав дзвінок,

Втекло з вагона щеня.

Діти, порахуйте швидше,

Скільки залишилось речей?”

    З цікавістю діти беруться відгадувати прості ребуси. При цьому необхідно запропонувати не будь – які ребуси, а  тільки ті, які мають, визначений зв’язок з математикою: або в його зображенні зустрічаються математичні знаки, або в відповідях утримується математичний термін, або має місце  першої і другої ознаки одночасно. Ребуси можна раніше зобразити на аркушах паперу. Тоді в любий час вчитель може запропонувати дітям їх для відгадування. Наприклад, вчитель каже: " Діти, відгадайте, які слова тут написані за допомогою букв та інших знаків:

Пі2л ,  7я,  мі100,  100лиця.”

     Діти завжди з зацікавленням відгадують загадки. Тут також слідує звернути увагу на те, що загадки повинні мати якісь математичні елементи. Частіше всього таким елементом є число, яке утримується в загадці і служить одним із ознак, по якому відбувається шукання відповіді на цю загадку. В інших загадках можуть зустрічатися математичні відношення ("рівність”, "більше”, "менше”) або відповіддю служить термін пов’язаний з математикою.

Наприклад:

1)    Дім без вікон та дверей,  як зелений сундучок,

В ньому 6 кругленьких діточок.

Називається... ( стручок)

2)    Що це за 7 братів: роками рівні, іменами різні. (дні неділі)

  Корисно буває запропонувати і задачі – жарти:

1)    Росте 4 берези. На кожній березі по 4 гілки. На кожній гілці є по 4 яблука. Скільки всього яблук? ( На березі яблука не ростуть)

2)    4 мишки гризли скоринку сиру. Підкралась кішка і схопила 1 мишку. Скільки мишок продовжувало гризти скоринку сиру? ( Ніскільки, всі миші порозбігалися)

  В вільні хвилини діти з задоволенням можуть приймати участь в якій несуть грі. Наприклад: можна провести з невеликою групою дітей гру "Арифметичний квач”. Беручи участь в грі, діти закріплюють в пам’яті склад числа 10. гра заключається в наступному. Діти становляться в коло. Один учень є ведучим і становиться в центрі кола. У дітей, які стоять до кола, прикріплені картки з числами від 0 до 10. це в тому випадку, коли крім ведучого, беруть участь в грі ще 11 чоловік. Потім учень – ведучий голосно називає число, наприклад, 8.  Тоді учень який стоїть в колі і має число 8 , оббігає коло, щоб доторкнутися до учня з числом 2, яке доповнює 8 до 10. щоб не дати, коли його "заквачують”, учень з 2 повинен швидко здогадатися, що доповнення до 10 число знаходиться в нього,  оббігти коло в ту саму сторону, що і 8 і стати на своє місце. Якщо 8 не " заквачує” 2, то учень з 8 становиться в коло, а минулий ведучий на його місце. При цьому минулий ведучий одночасно отримує від нового ведучого і картку з числом 8 , прикріплює до себе на грудях.

     Якщо 8 "заквачила” 2 , то учень з числом 2  становиться ведучим, віддаючи свою картку минулому ведучому.

     Примітка 1: Якщо ведучий скаже голосно число 10, то, крім учня, який має на картці число 10, повинен оббігати коло і учень з числом 0.

      Примітка 2: Якщо учнів, які приймають участь в грі, менше 12, то звичайно не беруться числа 10, 9, 8 і т. д. І доповнення проводиться до найбільшого з прикріплених на картках чисел. Наприклад, в грі разом з ведучим беруть участь 9 чоловік. Тому в колі будуть стояти 8 учнів з прикріпленими числами від 0 до7. в процесі гри доповнення проводиться до числа 7.

     Примітка 3: Якщо граючих виявилося більше 12, то доповнення можна вичислити і до більшого числа.  Якщо, наприклад, граючих 15, то доповнюють до числа 14.

      З учнями 2 і 3 класів можна провести гру "Знай таблицю множення”. Зміст гри наступний. Учасники стають в одну шеренгу. До грудей кожного з них  прикріпляються номера від 1 до 9 (послідовно,  разом з ведучим в грі можуть приймати участь 10 чоловік).  Ведучий називає будь – яке утворення з таблиці множення,  наприклад 35.  число 35 утворилось від множення 5 і 7 . отже,  з шеренги повинні вибігти ті діти, у яких приколені номера 5і 7 , і,  добігши до раніш  вказаного місця,  повернутися в шеренгу. Хто скоріше повернеться на своє місце, той виграє.  Він отримує прапорець. Якщо ведучий сказав таке число, яке є добутком  двох різних пар чисел ( наприклад, 24 = 6* 4 та 24 = 8*3 ), то з шеренги вибігають всі четверо. Учень, який виграв першим 2 прапорця, становиться ведучим, а ведучий займає його місце.  Потім ведучого змінює наступний,  отримавши 2 або 3 прапорця.  Всі учні, які отримали  прапорці, вважаються гарно знаючими таблицю множення.

    При проведенні хвилин цікавої математики можна запропонувати будь – яку вправу з рахівними паличками, тощо.

     В хвилини відпочинку з дітьми можна  проводити гру "Кінцівки” . в процесі цієї гри діти вправляються у виконанні безпосередніх висновків з суджень з відношеннями.  Вона корисна тим, що готує дітей до свідомого рішення задач на збільшення і зменшення числа на декілька одиниць і в декілька разів, даних в непрямій формі. Приведемо приклади проведення цієї гри.

    Вчитель каже: "Проведемо гру "Кінцівки”. В неї можуть брати участь 3 , 4 і більше учнів. Діти становляться в коло. Я буду починати речення, а ви повинні його правильно закінчити. Закінчувати речення повинен той, до кого я доторкнуся рукою. Якщо "кінцівка” учня опиниться не вірною, то він виходить з кола, а хто залишився в колі стараються вірно закінчити речення. Виграють ті, хто вірно давав "кінцівки” і залишився в колі.”

   Вчитель: "Починаю речення: "Якщо підвіконня вище стола, то...”

   Учень: "... то  стіл нижче підвіконня”.

   Далі речення можуть бути наступними:

*   Якщо Саша по росту рівний Петру, то Петро...(по росту рівний Саші)

*   Якщо Катя стоїть лівіше Тані, то Таня...( стоїть правіше Каті)

*   Якщо в мене в правій руці рахівних паличок на 2 більше чим в лівій, то в лівій руці...( паличок на 2 менше чим в правій)

*   Якщо Марія живе від школи дальше ніж Ніна, то Ніна...(живе від школи ближче ніж Марія)

*   Якщо сестра старша ніж брат, то брат...( молодший ніж сестра)

*   Якщо олівець коротший лінійки, то лінійка...(довша олівця).

Категорія: Матеріали з самоосвіти | Додав: ІринаВовчук (30.09.2010)
Переглядів: 225
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Реклама
Свято на порозі
Осталось...
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Я тільки ЗА!
Хмара тегів
Кнопочка сайту
Код: